Vörös: rettenthetetlenség, vezetői képesség, változás, akaraterő, függetlenség, szenvedély, bátorság Narancs: önkontroll, vitalitás, becsvágy, megérzés, magabiztosság Sárga: barátságosság, fogékonyság, intelligencia, szervezési tehetség, önfegyelem, becsületesség Zöld, rózsaszín: bizalom, szerelem, kapcsolat, gyógyulás Kék: elégedettség, ellazulás, harmónia Lila: emberszeretet, idealizmus, bölcsesség, szellemvilág Arany, ezüst: természetfeletti képességek, áradó érzelmek, jólét Barna: földközeliség, stabilitás, tudatos kötődés a környezethez Fekete: titok, megérzés, belátás, ujjászületés Fehér: megkönnyebbülés, tökéletesedés, együttérzés, nyugalom
Részletesebben:
A fehér szín jelentése
A Fény, a tisztaság, a differenciálatlanság, a transzcendencia, a tökéletesség, az egyszerűség jelképe.
Lunáris szín, a női princípium szűzi aspektusát jelzi.
Az égi istenek állatainak színe, így pl. Zeusz, mint fehér hattyú; a Buddha születését jelző álom elefántja; a Szentlélek galambja. A fehér szoros kapcsolatban áll a halállal és az ehhez kapcsolódó rituális tárgyakkal (halotti lepel, gyertya), jelképezi a szellemeket és a kísérteteket.
A hinduizmus Kozmikus Tojásának színe, amely az állandóság és örökkévalóság megvalósulása.
Kínában a gyász színe. A fehér tigris az őszre, az érett életkorra utal, maszkokon pedig a ravaszságot jelzi.
A fehér virág a gyermekáldást jelenti.
Ártatlanság értelemben jelenik meg Athénban, ahol az Areioszpagosz bírái fehér kövekkel szavaztak a vádlott felmentése mellett.
A keresztény hagyományban az öröm és a vigasság hordozója. A szentséghez, Istenhez tartozó szín, valamint a feltámadás színe.
A fehér ruha a tisztaságot, a szüzességet, a lélek győzelmét jelenti az anyag felett .
A béke és a jóakarat kifejezője; erre utal Noé fehér galambja és a békekövetek fehér zászlója.
Tisztaság és védettség
A tisztaság, a védettség, a fenségesség kifejezője, ugyanakkor a távolságtartás és az érzelgősség színe. Az otthonodban jobb, ha más színekkel kombinálod, magában ugyanis túl sterilnek, hidegnek és személytelennek hathat. Ideáljaid vannak, melyekben erősen hiszel.
A sárga és a narancssárga szín jelentése
Az örök fény, a felség, a hatalom kifejezője, a közvetítés jelképe emberek és istenek között.
A világos- vagy aranysárga a hit, a jóság, az intuíció, az intellektus színe.
A narancssárgába hajló sárga a Nap, a melegség szimbóluma; az isteni szeretet, a bölcsesség színe; a zöldessárgát viszont a halálhoz, az irigységhez, a hitszegéshez társították.
A buddhizmusban a lemondás, a vágytalanság, az alázatosság, a szerzetesek színe.
Kínában a Föld, a középpont színe. Eredetileg császári szín volt - csak annak volt szabad sárga ruhát viselnie, aki a császári családhoz tartozott -, később az előkelőség kifejezője lett. A keresztény hagyományban is megjelenik a sárga szín többértékűsége: lehet a szentség, a felfedett igazság kifejezője, ugyanakkor a sötétsárga az eretnekség, az árulás színe.
Siker és értelem
A siker, a szerencse, az önmegvalósítás, az értelem, a bölcsesség és a logikus gondolkodás kifejezője. Tökéletes rosszkedv és fáradtság ellen: hazafelé lepd meg magad egy sárga virágcsokorral, hogy felvidulj. Ha pedig a szín erősségeit akarod kihangsúlyozni, húzz magadra egy sárga pulcsit vagy más ruhadarabot.
narancssárga
Átmeneti szín a piros és a sárga között; a szellem és a libidó egyensúlyát jelképezi. Kínában és Japánban a szeretet és a boldogság színe.
A buddhista szerzetesek ruhájának színeként a láng, a megvilágosodás fénye, az isteni szeretet kinyilatkoztatása.
A zsidó hagyományban a ragyogás és a pompa színe.
Optimizmus és önbizalom
A nyitottság, a fiatalság, az életkedv és az önbizalom színe, de jelenthet könnyelműséget és felszínességet is. Ideális a konyhába és az étkezőbe, mivel élénkít. Akkor is kitűnően hat, ha reggel morcosan ébredsz. Viszont egy munkahelyi megbeszélésre ne menj narancssárgában, mert komolytalanság hatását kelti.
Piros szín jelentése:
Éppúgy lehet az élet, mint a halál jele; mindkét esetben a vérrel asszociálható.
A nemiség szimbóluma, a libidó színe.
A történelem előtti időkben a halottak mellé vörös színű port szórtak a temetkezési szertartás során. Ókori babona, hogy apotropaikus erejű, megóv a démonoktól és a veszélyektől.
Az egyiptomiak befestették fáikat, barmaikat, vagyontárgyaikat pirosra, hogy megvédjék a tűztől és más károktól, s hogy termékenyek legyenek.
A zsidók ajtófélfáikat az áldozati bárányok vérével festették meg, hogy megóvják házaikat a tíz csapás öldöklő angyalától.
Görögországban vörös leplet borítottak a holtakra, ezzel jelképesen áldozattá avatták, hogy kibékülve az alvilágiakkal, lejuthasson birodalmukba.
Az antikvitásban a szeretet, a szerelem, a szenvedély kifejezője; Rómában a menyasszony tűzpiros fátylat visel, ez a flammeum.
Erő-, tűz- és hatalom-jelképként is szerepel.
A zsidó és keresztény hagyományban a komolyság, a fenség színe.
Az Újszövetségben a bűn, az engesztelés, a vezeklés és az áldozat színe.
Negatív jelentése a testi szenvedélyek megbélyegzéséhez kapcsolódik, a skarlátvörös a "nagy babiloni parázna" színe .
A piros lámpás házak színeként a paráznaságra utal. Az alkimisták kemencéjét jelképezi, valamint a "Nagy Mű" harmadik fokozatát. Az európai népszokásokban a húsvéti piros tojás a termékenység jelképe.
Szenvedély és erő
Az erő és a határozottság, a vitalitás, a szenvedély és a kreativitás kifejezője. Vigyázz, túl sok piros nyugtalanná és feszültté tehet. Ami az otthonodat illeti: a piros a konyhában tilos, mert fokozza az étvágyat. A sportban kifejezetten ajánlott, serkenti a mozgás iránti vágyat.
A rózsaszín szín jelentése
Ami sosem megy ki a divatból, mióta az első Barbie a polcokra került.
Sejtelmes szín: a szerelem és a homály megtestesítője.
Édes, kislányos, de mégis titokzatos.
Romantika és békesség Béketűrő és hálás, ugyanakkor hiú és arrogáns is tud lenni. Minél erősebb árnyalatát szereted, annál dominánsabb a fellépésed. Öltözködésben az igazi rózsaszín édes kislánynak, míg a pink magabiztos nőcinek mutat. Ez utóbbi lelkileg is jó hatással lehet rád.
A lila szín jelentése
A mértékletesség színe.
Egyensúly a föld és ég között (a hajnali és az esti ég színe), az értelem és a vágy, a bölcsesség és az érzelmek között.
Jelenthet kreativitást, intelligenciát, tudást, vallási áhítatot, szentséget, alázatosságot, bűnbánatot, fájdalmat, nosztalgiát.
A rómaiaknál Jupiterhez kapcsolódik.
A kereszténységben a papi törvények, az autoritás, az igazság, a böjt, a szomorúság és a várakozás kifejezője.
Mágia és relaxáció A lila inspirál, és misztifikál. Ha ez az extravagáns szín a kedvenced, akkor szelíd és áldozatkész, olykor mégis büszke és arrogáns vagy a kapcsolataidban. Csínján bánj vele a konyhában és a hálószobában, hiszen nemcsak az étvágyat, a szexuális kedved is csillapítja. Meditáláshoz és lazításhoz viszont tökéletes.
A kék szín jelentése
Az égbolt, a tenger színe; a megfoghatatlanság, a végtelenség, a transzcendencia szimbóluma.
Az intellektus, az elmélkedés, a megnyugvás kifejezője, amely a képzelet és a szürrealitás világához is kapcsolódhat.
Az égi istenekre utalva az emberfeletti, mennyei hatalom kifejezője, ebben az értelemben a földi szenvedélyeket jelző vörös ellentéte.
A keresztény szimbolikában az angyalok, valamint Szűz Mária színe.
A világi uralkodók színeként hatalmuk égi eredetére utal.
Míg a nappali ég vakító kékje maszkulin jelentésű, addig az éjszaka sötétkékje a feminin principiumra utal.
Érzelmesség és álmodozás
A barátság és a belső béke színe, az ég kékjeként pedig az érzésekhez és az álmokhoz hasonlítjuk. A sötétkék biztonságot, a világos könynyedséget fejez ki. A lakásban, például a hálószobában és a fürdőben kitűnő izgalomfokozó. Nagy terek esetében nem ajánlott, hideggé és barátságtalanná teheti a helyiséget.
A zöld szín jelentése
A tavasznak, a természet megújulásának, a növekvő életnek a kifejezője. Különösen az örökzöld növényekhez kötődik termékenységi és halhatatlanságot kifejező szimbolika. A színskála "közepén" áll, kiegészítő színe a piros, s mivel a kék és a sárga elegye, jelöli egyben a színek hármasságát. Ebből adódik kétértékűsége is: lehet a fiatalság, a remény, a boldogság, ugyanakkor a változás az átmenetiség, a féltékenység jelölője. Meleg és hideg, égi és földi keveréke. Lehet az éretlenség, a tapasztalatlanság és naivság jelképe. A kereszténységben a halhatatlanság, a feltámadás színe, az Erények közül a Reményé. Negatív jelentése: méreg, halál, a gonosz rontó ereje. A sátánt gyakran ábrázolják zöld testtel és szemmel. Az iszlám hagyományban a Prófétára és a Paradicsom ígéretére utal.
Az alkímiában a zöld kő az aranyhoz való átmenetnek felel meg.
Harmónia és kreativitás
Nagyvonalúság, biztonság és harmónia jellemzi ezt a színt. Nyugtató és gyógyító hatással is bír. Ha zöldet veszel magadra, szimpatikus leszel, és a párod is többet törődik veled. De vigyázz, túl sok belőle érdektelenséget és közönyt sugallhat. A munkahelyeden vedd körül magad növényekkel, serkentik a koncentrációt, a kreativitást.
A barna szín jelentése
A föld színe, ebből adódik anyaság, gondoskodás, termékenység, szorgalom jelentése.
Nyugalom és megbízhatóság
Az egészség, az egyszerűség, a praktikus képességek, a nyugalom, az állandóság, és az elégedettség színe. Úgy hat, akár a csokoládé: boldogságérzetet nyújt, aztán nem tudsz nélküle élni. Stressz ellen nagyon hatásos. A lakásodat otthonossá és természetessé teszi a barna.
A szürke szín jelentése
A hamu és a köd színe, ezáltal a szomorúság, a melankólia, az unalom, a fásultság, az egyhangúság jelképe.
A keresztény szimbólikában a test halálát és a lélek halhatatlanságát jelképezi. Ebben az értelemben vált az egyházi közösségek, a rendek megkülönböztető színévé.
A szürke a színek ellentéteként a semlegességet, a hétköznapiságot jelenti
A fekete szín jelentése
Az ősi sötétség, a káosz, az éjszaka, a feneketlen, titokzatos mélység, a világűr jelképe.
A színekben kifejeződő élet ellentéte, a halál szimbóluma. A lemondás színe, a gyász kifejezője; számos hagyományban a gonosz erőkhöz kötődik. Az ókorban az alvilág isteneihez társult, pl. Hádész-Plútón, Hekaté, Ozirisz színe. A kereszténységben egyrészt a halál és a gyász színe, másrészt a bűn, a pokol, a bűnhődés jelképe. A világtól, az élettől való elfordulást, az alázatot is kifejezte, ezért a papok és a bencés szerzetesek ruházatuk színéül választották.
Az alkímiában a szín hiánya, a Nagy Mű első foka, a bomlás, az erjedés, a pokolba való alászállás jelképe.
Titokzatosság és elegancia
Hagyományosan a szomorúság, a terméketlenség és a titokzatosság kifejezője. Manapság azonban a fekete az elegancia és a tűz színe. Ha viszont tetőtől talpig feketébe öltözöl, távolságtartónak tűnhetsz.
Az arany szín jelentése
A napfény, az isteni hatalom, a megvilágosodás, a halhatatlanság, a dicsőség jelképe.
Az összes napistent, a vetés és aratás isteneit, a beért termést szimbolizálja.
A kereszténységben, az ikonfestészetben és a románkor nyugati festészetében az arany háttér a transzcendens szférára, a mennyei birodalomra utal az arany dicsfény, a glória pedig a megdicsőült szentekre. Az ezoterikában a szoláris asztrál színe.
Az ezüst szín jelentése
Utalhat a kereskedelemre és a pénz hatalmára.
Az egyiptomi mítoszok szerint Ré napisten csontjai ezüstből vannak. Kínában a legértékesebb fémnek tartották; a Tejútat "ezüstfolyónak" nevezték.
A görög-római mitológiában a második világkorszak az ezüstkor, amely az aranykor boldog világával szemben a hanyatlás kezdete.
Míg a királyok féme az arany, a királynőé az ezüst. Az ezoterikában a lunáris asztrál színe.

|